x

Váš cyklus

Myslíš, že víš všechno o hormonálním cyklu? Zamysli se znovu. Budeš možná překvapená, kolik jsi toho zapomněla nebo co všechno ti nikdy nikdo neřekl. Náš menstruační kalendář a kalkulačka pro speciální příležitosti ti pomůže dostat se věci na kloub..

Kotex® radí
typický cyklus
cyklus
1.
Menstruace začíná, z děložního hrdla je vypuzeno neoplodněné vajíčko, krev a buňky, které ho živily. Estrogen v organismu je nyní na nejnižší úrovni.
2. - 5.
Hormon stimulující folikul způsobí, že vaječníky začnou znovu vytvářet estrogen a jedno z vajíček ve vaječníku se začne vyvíjet.
6.
Šestý den cyklu (kdy už zřejmě přestala menstruace) nové vajíčko dozrává a chystá se na ovulaci.
13. - 14.
Nastal čas ovulace! Nové vajíčko uzrálo a opouští folikul. Během ovulace můžeš pociťovat křeče; může se dokonce objevit nepatrná kapka krve.
15. - 18.
Vajíčko putuje vejcovodem, hladina estrogenu klesá a zvyšuje se hladina progesteronu. Pozn.: Je dobré pamatovat si, že největší pravděpodobnost otěhotnění nastává 12 - 17 dní po začátku menstruace; proto v této době zvlášť pečlivě dbej na svou ochranu.
19. - 20.
Progesteron zahušťuje tekutinu kolem děložního hrdla a děloha si vytváří zásoby bílkovin, cukru a krve jako výživu pro oplodněné vajíčko.
21. - 28.
Hladina progesteronu a estrogenu stále stoupá, a ty víš dobře, co to znamená - bolestivá prsa, nafouknuté břicho a náladu pod psa! Pokud vajíčko není oplodněno, hladina hormonů se sníží, vajíčko a povrchová část děložní sliznice se odloučí a začíná menstruace.
Cookie Nastavení