x
ODPOVĚDI NA VAŠE DOTAZY
NEJČASTEJŠÍ DOTAZY
Zde najdete odpovědi na Vaše nejčastější dotazy.
Může se přetrhnout šňůrka na tampónu?
U Kotexu je pevnost šňůrky testovaná, nemusíš se tedy ničeho bát. Takováhle náhoda by se ti neměla stát. Však kdyby se ti tento vyjímečný případ přece jen přihodil, počkej, až se tampon úplně nasaje ( za 8-10h), pak si sedni na záchod a opravdu pořádně zatlač. Tampon ti sám ,,vyjede‘‘ z pochvy.Když se tampón nepodaří vybrat je potřebné navštívit gynekologa.
Co je STŠ?
Syndróm toxického šoku (STŠ) je vzácným, ale vážným onemocněném, které může postihnout muže, ženy i děti a může mít v ojediněmých případech smrtelné následky. Vyskytuje se jako komplikace všech forem stafylokokových či streptokokových nákaz, jako jsou infikované rány, popáleniny, puchýřky, záněty ledvin, močového měchýře, kostní dřeně. Existují případy nemocničních nákaz. Případy syndromu toxického šoku jsou často popisovány ve spojitosti s menstruací a to především s používáním vaginálních tampónů. Příznaky jsou: Náhlá vysoká horečka ( vyšší než 39°C), vyrážka jako při spálení sluncem, nevolnost, průjem, bolest v krku, závratě nebo mdloba. Budeš-li používat tampón správně a budete-li dbát na následující pokyny, snížíš riziko, že se u Vás STŠ vyvine
Můžu s tampónem plavat?
Ano. Tampóny zajistí, že se i během ,,svých dnů“ můžeš bez omezení  věnovat svým oblíbeným činnostem, sportu. Avšak pozor! Tampóny nejsou zátky. Jsou to vnitřní vložky, takže kromě krvácení sají také vodu, ve které plaveš. Proto se doporučuje ihned po skončení pobytu ve vodě tampón vyměnit za nový – suchý.
Jak se tampón správně zavádí?
Pokud s tampóny právě začínáš, používej velikosti mini a zavádění si vyzkoušej v prvních dnech menstruace, kdy je krvácení silnější a tím bude zavádění snažší. Ideální je, když se posadíš na toaletu a roztáhneš stehna, nebo si mini tampón zaveď vestoje, při tom si jednu nohu opři o okraj vany nebo o stoličku. Tampon lehce a pomalu vtlač do pochvy. Pak tampon posunuj dozadu a nahoru, a to tak hluboko, kam až prsty dosáhneš. Cítíš-li odpor, malinko změň směr. Když je tampón zavedený správně, nic necítíš.
Budu v sobě tampón cítit?
Pokud zavedeš tampón správně, neměla bys ho vůbec cítit. Pochva vede k děloze a dál se tampon nedostane. Pokud v sobě tampón cítíš, znamená to, že není zavedený dost hluboko.
Jak často mám tampón měnit
Odborníci uvádějí max. 6 hodin. Protože intenzita krvácení je různá, je možné, že tampón budeš muset vyměnit i dřív. Pokud je tampón plně nasáklý, začne se tekutina přelévat mimo něj a dojde k jeho protečení. Když  se tampón po zatažení za šňúrku snadno vytáhne, znamená to, že je plně nasáknutý a je ho potřeba vyměnit. V případě, že krvácení už není silné a tampón je  i po 6 hodinách pořád suchý je potřeba ho preventivně vyndat a vyměnit.
Můžu používat tampón v noci?
Používíní tamponů přes noc je bezpečné a stejně pohodlné jako přes den. Jen je nutné dodržovat zásadu, že si těsně před spaním zavedeš nový tampón a hned po probuzení ho opět vyměníš.
Odkdy můžu používat tampóny? Můžu používat tampóny, i když jsem panna?
Když se dostaví tvoje první menstruace, je tvoje tělo za normálních okolností  natolik vyvinuto (panenská blána je dostatečně měkká a poddajná), že jde tampón snadno a bez jakéhokoliv poskození panenské blány zavést. Pro první pokusy jsou nejvhodnější tampóny mini.
Cookie Nastavení