x
Menstruace

Změny menstruačního cyklu během života

Menstruační cyklus nezůstává stejný celý život. V průběhu života ženy jej ovlivňují hormonální změny. Každá žena si projde různými obdobími, při kterých se tělo proměňuje a připravuje na další fázi. Zjisti více o tom, jak menstruace mění svou podobu.

Puberta

První etapa nastává u dívky v období puberty, kdy proces tělesných změn přeměňuje tělo dívky na tělo dospělé ženy schopné rozmnožovat se. Genetika a geografické předpoklady ovlivňují věk první menstruace. Například v místech s teplejším klimatem nastávají u dívek takové změny dříve. Menstruace v tomto období bývá nestabilní, což způsobuje nepravidelná ovulace (uvolnění vajíčka).

Věk 20–30 let

Kolem 20. věku by se perioda měla ustálit. S tím přichází premenstruační syndrom a s ním spojené bolesti svalů, prsů, zhoršení akné a další příznaky. Příznaky premenstruačního syndromu (můžeš znát taky pod zkratkou PMS) mohou některým dívkám velmi znepříjemnit život, a proto se rozhodnou jej léčit. Existuje několik způsobů, mezi ně patří i hormonální antikoncepce. Pravidelné užívání pilulek má jednoznačně vliv na průběh menstruace. Nastává lehčí, pravidelné krvácení, zlepšuje se pleť a mizí většina příznaků PMS. Toto jsou další efekty antikoncepce, kterou ženy užívají především jako ochranu před otěhotněním, pokud mají jednoho stálého partnera. Po třicítce ženy přejdou do fáze tzv. perimenopauzy, kdy jsou běžné výkyvy v menstruačním cyklu. Pokud nastanou závažnější potíže, je vhodné o nich informovat svého gynekologa. Ovšem dobrá zpráva pro ženy po třicítce je, že umějí lépe poslouchat své tělo a umějí si lépe užít sex než dívky po dvacítce.

Těhotenství

Další období nastane bezpochyby v těhotenství. Tento velký krok u ženy zastavuje uvolnění vajíčka, proto menstruace zcela zmizí a vrací se nejdříve až 6 týdnů po porodu. Pokud však maminka plně kojí, oddaluje se nástup menstruace. I přes dlouhodobější kojení se menstruace vrací zhruba okolo 14. měsíce po porodu. Z počátku může být cyklus nepravidelný, ale poté se opět ustálí a křeče mohou být slabší, než tomu bylo před porodem.

Menopauza

V období mezi 40. a 60. věkem přichází menopauza, která přináší mnoho změn. Snižuje se hladina estrogenu v těle a pohlavní orgán ztrácí svou primární funkci (těhotenství). Menstruace začne být nepravidelná a může se stát, že některé měsíce žena vůbec nemenstruuje. Období přechodu nastává v té chvíli, kdy žena nemenstruuje 12 měsíců za sebou.

Neměla bys zapomínat, že menstruace je „kontrolkou“ celkového zdraví a jakékoli odchylky od normálu mohou značit potíže. Pokud máš nějaké podezření, raději kontaktuj svého gynekologa. Když menstruaci přijmeme jako pravidelný „ozdravný“ proces, budeme ji vnímat jako přirozenou součást našeho života z toho lepšího úhlu pohledu.

Cookie Nastavení