x
Menstruace

Vše co potřebujete vědět o tamponech

Začneme pěkně od začátku, tedy tím, co to tampon vlastně je. Tampon je hygienická pomůcka, kterou používají ženy k zachycení menstruační krve. Směs bavlny a hedvábí nebo viskózy v podobě válečku je opatřena šňůrkou pro jeho vytažení.

Co můžu od tamponu čekat

Při správném zavedení tamponu, vás nikde nic nebolí, dokonce ho vůbec necítíte a můžete s ním bez problému běhat, plavat atd. Kromě pohlavního styku, který se s tamponem neprovádí, by vás neměl v ničem omezovat, nebo způsobovat nepohodlí.

Jak si tampon vybrat

Tampon se vybírá na základě síly krvácení. Pokud máte krvácení slabé, či slabší používejte tampony mini. Pokud máte krvácení střední, průměrné, používejte tampony normal. Při silnějších krváceních používejte tampony Super. Pokud je vaše krvácení výrazně silnější než obvykle, nebo je doprovázeno silnými bolestmi atd., kontaktujte svého lékaře.

Zavádění

Před zavedením tamponu je vždy potřeba si umýt ruce, abyste nezanesly do pochvy infekci. Poté vyjměte tampon z obalu. U tamponů Kotex otevřete obal tak, že tampon pevně podržíte na obou stranách perforované linie a prudce zatáhnete ve směru šipek. Ukazováček položte na konec tamponu, na kterém je šňůrka. Zaujměte pohodlnou polohu, například vestoje s jednou nohou zdviženou a opřenou, a zaveďte tampon co možná nejhlouběji do pochvy. Nemusíte se bát, že byste tampon zavedly příliš hluboko, otvor dělohy je malý a tampon jím neprojde. Pokud tampon necítíte, je zaveden správně. Konec šňůrky na vyjmutí tamponu zůstává venku.

Vyměňování a používání tamponů

Klasické tampony je potřeba pravidelně vyměňovat, a to v intervalu 4-8 hodin, proto nejsou vhodné na noc. Existují tampony, které jsou na noc přímo určené, ale většinou nejsou potřeba. V noci bývá krvácení obvykle slabší a vystačíte si tak s vložkou. Mimo to, je můžete používat po celou dobu menstruace. Používání tamponů není omezeno panenstvím nebo věkem, můžete je používat od první menstruace, až do té poslední. Příliš časté vyměňování však není doporučováno, tampon není potřeba měnit při každé návštěvě toalety, protože pokud není tampon plně nasáklý, neklouže snadno ven, což může způsobit nepohodlí a znesnadnit zavádění dalšího tamponu.

Vyjmutí a likvidace/uchovávání tamponů

Pro vyjmutí tamponu zatáhněte za šňůrku. Použité tampony vyhazujte do klasického komunálního odpadu. Mnoho uživatelek likviduje doma tampony tak, že je zabalí do ubrousku/toaletního papíru a vyhodí do koše. Na veřejných toaletách jsou umístěné speciální koše pro tampony a vložky. Tampony by se neměly splachovat do záchodu. Nepoužité tampony uchovávejte na suchém místě.

Co dělat, když nemůžu najít šňůrku

Pokud nemůžeš najít šňůrku, nepanikař. Nejprve počkej, až bude tampon plně nasáklý. Sedni si na toaletu a zatlač, podobně jako při stolici. Tampon už bys měla být schopná pomocí dvou prstů vytáhnout. Pokud ho ale přeci jen nemůžeš vyjmout, navštiv svého gynekologa, či lékaře.

Co je syndrom toxického šoku

Syndrom toxického šoku je vždy popsán v krabičce každé krabičky tamponů, na příbalovém letáku. Jde o důležitou zdravotní informaci, proto byste jí měly věnovat pozornost.

Syndrom toxického šoku je vzácným, ale vážným onemocněním, které může postihnout muže, ženy a děti a může mít v ojedinělých případech smrtelné následky. Některé případy Syndromu toxického šoku vznikly při používání tamponů. Syndrom toxického šoku se dá úspěšně léčit, za předpokladu, že je rychle diagnostikován a právě proto je nutné, abyste věděly co to je a jak ho rozeznat.

Příznaky Syndromu toxického šoku

V nepravděpodobném případě, že se u Vás v průběhu menstruace objeví následující symptomy tohoto onemocnění, musíte urychleně tampon vyjmout a okamžitě se obrátit na svého ošetřujícího lékaře. Vezměte si s sebou tento leták. Budete-li tampon používat správně a budete-li dbát pokynů v příbalovém letáku (či výše viz zavádění a vyjmutí tamponu) snížíte riziko vzniku Syndromu toxického šoku.

 

Příznaky

– vysoká horečka (vyšší než 39°C)

– Vyrážka

– Nevolnost

– Průjem

– Bolest v krku

– Závratě nebo mdloby

 

Cookie Nastavení