x
Menstruace

Vliv léků na menstruaci

Možná už tě napadlo, že léky by mohly mít vliv léky na tvůj menstruační cyklus. Ale jaký? A které? O všem si povíme v dnešním článku! Pozorně si ho přečti, ať předejdeš případným nepříjemnostem.

Které léky tedy mají na menstruaci vliv?

Asi tě to nepřekvapí, ale v první řadě to je hormonální antikoncepce. Ta má za úkol úpravu menstruačního cyklu tak, abys neotěhotněla. Periodu ale může ovlivňovat jakákoliv hormonální léčba, nebo léky založené na hormonové bázi (například antidepresiva). Dále mohou mít vliv také léky na štítnou žlázu a medikamenty, které se užívají při léčbě rakoviny, zejména chemoterapie. Pozor si ale dej i na docela obyčejné léky jako je ibuprofen, nebo aspirin.

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce, ať už jakákoliv (antikoncepční pilulky, náplasti, vaginální kroužky nebo nitroděložní tělíska), obsahuje určité množství hormonů, díky kterým dochází k tlumení jejich přirozeného cyklického uvolňování. Pro představu, co tyto hormony dokáží: přesvědčí tvoje tělo o tom, že už těhotná jsi. Zastaví se tak hormonální výdej a tím i ovulace (=uvolnění zralého vajíčka z vaječníku).

To ale rozhodně není jediná změna. Hlen v oblasti děložního čípku se zahustí a stane se pro spermie takřka nepropustným. Mění se také sliznice – není dostatečně vysoká a není tak možné, aby došlo k zahnízdění vajíčka. Pohyby vejcovodů, které obvykle napomáhají transportu vajíčka, jsou pod vlivem antikoncepce výrazně zpomaleny.

Antibiotika

Sama o sobě antibiotika vliv na délku cyklu nemívají, ale rozhodně si zapiš za uši, že po dobu užívání antibiotik (a několik dalších dní), nemusí fungovat hormonální antikoncepce tak, jak má. Raději se tedy při sexu chraň jinou antikoncepční metodou (např. kondomem) ještě 7 dní po ukončení užívání antibiotik!

Pokud užíváš zároveň hormonální antikoncepci i antibiotika, může dojít například k posunu menstruace, nebo ke změně její délky trvání. Pokud se ale krvácení nedostaví v plánovaném termínu, vždy kontaktuj svého ošetřujícího lékaře – může jít o vliv antibiotik, ale i o těhotenství.

Antidepresiva a jiná psychofarmaka

Léky pro léčbu psychiky, neboli psychofarmaka, jsou často postaveny na hormonální léčbě. Například antidepresiva ovlivňují tvorbu serotoninu. To je samozřejmě dobře, protože se díky tomu pacient cítí lépe, ovšem pokud je pacientem žena, vliv na menstruační cyklus se rozhodně může projevit, a to zejména v počátku užívání těchto léčiv. Pokud se tvoje perioda pozmění při prvním užití těchto léků, zůstaň v klidu, pravděpodobně dochází k úpravě hormonální soustavy. Tvoje další menstruace by měla být už v normálu. Pokud ale pozoruješ změny i nadále, prober vše s lékařem, úvaha o změně léčby je v tomto případě na místě.

 

Volně prodejné léky

Tvůj cyklus můžou ovlivnit i běžné léky bez předpisu. Pokud k tomu dojde, ihned je přestaň užívat a kontaktuj svého lékaře, který ti poradí s dalším postupem.

Léky na předpis

Vždy, když užíváš léky na předpis a pozoruješ změny v těle, nebo přímo v menstruačním cyklu, kontaktuj toho lékaře, který ti léky předepsal. Ten posoudí možnosti vlivu těchto léků a jejich případné vedlejší účinky a určí následný postup.

Kdykoliv se menstruace nedostaví včas, vždy si udělej gravitest – může se jednat o otěhotnění!

Cookie Nastavení