x
Menstruace

Menstruace a těhotenství

Menstruace úzce souvisí s těhotenstvím, jelikož je také součástí reprodukčního systému. Jelikož víme, že některé ženy mají spoustu otázek spojených s tímto tématem, chceme v tomto článku zodpovědět ty nejčastější.

Nejprve je potřeba vědět, jak vlastně funguje celý měsíční cyklus, o kterém jsme již psali dříve (link). Nicméně opakování je matka moudrosti, tak si v rychlosti zopakujeme to nejdůležitější – menstruační cyklus trvá obvykle +- 28 dní, největší šanci na oplodnění máte v půlce cyklu, tedy cca 14 dní před menstruací. Během menstruace se sliznicí odplavuje vajíčko, tedy v této době je šance na otěhotnění nejnižší.

Můžu během menstruace otěhotnět?

I přesto, že jste nejvíce plodná zhruba v půlce menstruačního cyklu, kdy vajíčko opouští vaječníky a začíná putovat do dělohy, tedy cca 14 dní před menstruací a během menstruace máte naopak nejnižší šanci na otěhotnění, protože vajíčko je spolu s krví vyplaveno z těla ven, pamatujte však na to, že nejnižší neznamená nulová, a že otěhotnět můžete kdykoliv, dokonce i během menstruace. V reálném životě je těžké přesně odhadnout timing vašeho cyklu, jelikož každá žena je jiná a i její menstruační cyklus se lehce liší.

Budu menstruovat během těhotenství?

Lidské tělo pracuje úžasně a během těhotenství je potřeba, aby se děloha plně „soustředila“ na ochranu a výživu plodu, proto během těhotenství menstruační cyklus ustává a vrací se opět po jeho ukončení. Nicméně je možné, že se u vás i během těhotenství dostaví slabé špinění, které je vcelku běžné – pokud však krvácíte silně, navštivte co nejdříve lékaře – mohlo by jít o mimoděložní těhotenství, či začínající potrat.

Minulý měsíc jsem menstruovala, těhotenský test vyšel negativní, ale teď jsem zjistila, že jsem v 8. týdnu.. Jakto?

Pokud otěhotníte krátce před menstruací, můžete ještě naposledy během těhotenství menstruovat. Je to způsobené tím, že vajíčku trvá cca 14 dní, než se uhnízdí v děloze a teprve potom menstruace ustává. Pokud máte podezření na těhotenství, ale menstruaci dostanete, je dobré si své domněnky ověřit pomocí těhotenského testu zhruba po dvou týdnech od menstruace, pokud se další menstruace nedostaví, určitě si test udělejte.

Za jak dlouho od porodu se mi menstruace vrátí?

Vaše tělo se brzy po porodu vrátí opět do normálního stavu, budete znovu ovulovat a obnoví se vám i menstruační cyklus. Některé ženy dostanou menstruaci pár týdnů po porodu, u některých to trvá pár měsíců.

Cookie Nastavení