x
Menstruace

Synchronizovaná menstruace

Považujete synchronizovanou menstruaci za zcela běžný jev, nebo je to pro vás jen výmysl? Také už jste zažila, že když jste bydlela s jinou ženou, ať už šlo o maminku, sestru nebo kamarádku, tak se vaše cykly synchronizovaly, a menstruovaly jste téměř na den stejně? Podle vědců jde spíš o náhodu a z dlouhodobého hlediska je synchronizovaná menstruace nepodložená, přesto stále probíhají výzkumy, které se snaží synchronizovanou menstruaci vědecky podložit.

První, kdo synchronizovanou menstruaci zkoumal, byla psycholožka Martha K. McClintock, která v roce 1971 provedla výzkum na 135 ženách, které žily na jedné koleji. Jejich cykly se po čase skutečně synchronizovaly, a podle McClintock šlo o vliv feromonů, je ale možné, že šlo i o vliv jiných faktorů.

Zatím nejrozsáhlejší studie na toto téma byla provedena v roce 2006. Lékaři nechali žít po dobu jednoho roku 186 žen na jedné koleji a přespávat v jedné ložnici, nicméně k synchronizaci cyklu nedošlo. Autoři výzkumu současně zrevidovali výsledky pokusu z roku 1971. Výsledek? Výzkum z roku 1971 je neobjektivní a vědecky nevěrohodný.

Kromě pokusů na lidech, jsou prováděny i pokusy na zvířatech – testuje se například na myších. Tam k synchronizované menstruaci dochází a důvody mohou být různé, vesměs evoluční, tedy například, že samičky se synchronizují z toho důvodu, aby jedna nebyla oproti druhé v nevýhodě, když si sameček hledá partnerku. Menstruace by v tomto momentě znamenala, že by potomek nemusel být vůbec počat.

I přesto, že synchronizovaná menstruace je stále obestřena tajemstvím a není vědecky podložená, řada odborníků od gynekologů po psychology se shoduje, že na kratší období v rozmezí 2-3 měsíců opravdu může k synchronizaci docházet, a to nejen u žen, které spolu bydlí, ale i u žen, které spolu tráví hodně času, jako jsou například kamarádky. Zároveň ale dodávají, že není třeba se ničeho bát, že synchronizace nemá negativní vliv na menstruační cyklus, jen je potřeba počítat s tím, že blízké ženy mohou váš cyklus lehce ovlivnit. Zároveň dodávají, že menstruační cyklus nemůže být ovlivněn u žen, které užívají dvoufázovou hormonální antikoncepci.

Dvoufázová hormonální antikoncepce pevně určuje váš menstruační cyklus. K menstruaci dochází v době vysazení hormonů, tedy v tzv. sedmidenní přestávce a není možné, aby společnost jiné ženy „přebila“ vliv hormonální antikoncepce. V dnešní době je spousta žen, které hormonální antikoncepci užívají a jelikož hormonální antikoncepce ovlivňuje vaše tělo ještě nějaký čas po vysazení léků, může být složité provádět výzkumy, které studují synchronizaci v rámci přírodního cyklu.

Zažila jste již v životě synchronizaci cyklu? A s kým – s mámou, sestrou, nebo kamarádkou? Dejte nám vědět do komentářů.

Cookie Nastavení