x
Vložky

Skoncujte s premenstruačním syndromem

Premenstruační syndrom mají na svědomí hormony, přesněji řečeno kolísání jejich hladin během menstruačního cyklu. Nedá se o něm říci, že je „starý jak lidstvo samo“, protože pravěké ženy zdaleka tolik nemenstruovaly. „Brzy po příchodu první menstruace žena otěhotněla, po porodu tři až čtyři roky kojila, a když se jí obnovil cyklus, většinou znovu otěhotněla,“ vysvětluje pražský gynekolog MUDr. Vilém Jelínek. Počet menstruací za život by se tak leckdy dal spočítat na prstech jedné, výjimečně dvou rukou.

Teprve později se objevily nadbytečné ovulace a s nimi i menstruace. Reprodukční období dnešní ženy trvá zhruba 35 let a během něj proběhne na 400 menstruačních cyklů. Ty bývají obvykle provázeny alespoň jedním, nebo i mnoha příznaky, souhrnně nazývanými premenstruační syndrom. „Tento syndrom se vyskytuje zhruba šest až osm dní před menstruací a při jejím příchodu potíže ustupují,“ říká pražská gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová.

Asi to znáte taky: napětí prsů, otoky končetin, pocity nadýmání břicha, bolesti hlavy, problémy s pletí, ale také psychické obtíže, jako jsou deprese, úzkost, změny nálady, podrážděnost, únava či změny chuti k jídlu. To všechno může předcházet pravidelnému měsíčnímu krvácení. „Na premenstruační syndrom se v lékárnách nabízí různá symptomatická léčba, tišící jednotlivé příznaky. Nezaručuje ale stoprocentní efekt,“ soudí doktor Jelínek. Lékař může ke zmírnění syndromu předepsat fytoestrogeny, vitamín B6, nebo diuretika, čili léky na odvodnění. „Jedině dobře zvolená hormonální antikoncepce ale dokáže ovlivnit samu příčinu vzniku premenstruačního syndromu – hladiny hormonů,“ dodává gynekolog.

V těchto případech lékař volí jednofázový přípravek (ve všech pilulkách je stejný obsah hormonů). Ženy, které hodně trpí zadržováním vody, mohou využít antikoncepční tabletky, které obsahují hormon drospirenon. Ten nejlépe napodobuje účinek přirozeného hormonu progesteronu v organismu, čili působí proti estrogenem podmíněnému zadržování vody v těle. Díky tomu se může tato antikoncepce vypořádat s premenstruačním syndromem: zabraňuje zvýšení váhy, snižuje napětí v prsou i pocity nadýmání a zlepšuje psychiku, která je také závislá na vodním metabolismu organismu.

Cookie Nastavení