x
Menstruace

Co můžeš očekávat od první menstruace?

Víme, že většina našich čtenářek již má první menstruaci za sebou, ale také víme, že některé z vás první menstruace teprve čeká a navštívily naše stránky právě proto, že jsou nervózní, nebo se dokonce bojí zeptat ve svém okolí, co je vlastně čeká. Nebojte, jsme tu pro vás!

Teď si ale pojďme zodpovědět otázku „Co můžu čekat od první menstruace“.

Většina dívek dostane svou první menstruaci mezi 9-16 rokem života. Mohly bychom říct, že jakmile dosáhneš váhy 45 kilogramů a začnou se ti vyvíjet prsa, můžeš s největší pravděpodobností očekávat i první menstruaci. První menstruaci může předcházet vaginální výtok.

První menstruace může přijít kdykoliv a kdekoliv, není žádná denní doba, ve které by se menstruace spustila a ze zkušeností můžeme říct, že první menstruace se většinou dostaví v momentě, kdy ji čekáš nejméně. To tě ale dopředu nemusí stresovat, pokud budeš připravená. Proto doporučujeme, aby sis už teď vložila do kabelky pár vložek či tamponů a měla je tak po ruce, až to doopravdy přijde. Pokud chceš být 100% připravená, můžeš se už teď pobavit s mámou, školní zdravotnicí, nebo doktorkou o tom, co dělat v momentě, kdy se první menstruace dostaví. Pokud jsi spíš typ, který řeší věci „za pochodu“, můžeš se klidně obrátit na jakoukoliv ženu, které věříš, až v momentě, kdy to přijde. Určitě se neboj na cokoliv zeptat, cokoliv si ujasnit a hlavně věř, že se nemáš za co stydět. Menstruace k životu patří, a i když se o ní možná nemluví tolik, jak bys potřebovala, je to zejména pro ženy zcela běžné téma, jako každé jiné – ostatně všechny to známe J

Vložky nebo tampony?

Každá žena je trochu jiná a každá dává přednost něčemu jinému. Tebe teprve čeká zjištění, zda budeš dávat přednost tamponům či vložkám, a proto doporučujeme, aby si alespoň ze začátku měla po ruce obojí. Použití vložek je velmi snadné, jednoduše ji nalepíš na kalhotky a je hotovo. Někomu dodávají vložky pocit jistoty, někomu jsou na nošení nepříjemné – uvidíš sama, jak budou vyhovovat tobě. K aplikaci tamponu budeš potřebovat trochu cviku, ale po pár aplikacích to pro tebe bude stejně běžné jako třeba oblékání, naprosto automatické a pro některé ženy jsou tampony pohodlnější než vložky, protože nikde nepřekáží. Obzvláště pro první aplikaci doporučujeme mít tamponů po ruce víc, pro případ, že by ti třeba vypadl z ruky apod. Nikdy nepoužívej tampon, který už není čistý, to ho raději zahoď a použij nový. Během menstruace můžeš normálně pokračovat ve svém životě a dělat vše, cos dělala doposud, včetně sportů. Pokud se ale chystáš do bazénu, pak zvol místo vložky tampon.

Jak to probíhá?

Jak už jsme zmínili, první menstruaci může předcházet vaginální výtok. Nicméně i menstruace sama o sobě bývá velmi mírná. Můžeš očekávat „špinění“ v podobě nahnědlé skvrny na spodním prádle, nebo pár kapek červené krve. I délka menstruace se liší, ale pokud by tvá první menstruace trvala déle než 9 dní, poraď se raději s lékařem. Většina menstruačních cyklů trvá mezi 21 a 45 dny, průměr bývá 28 dní, měj ale na paměti, že menstruace nemusí být ze začátku pravidelná a může trvat i dva roky, než se ti cyklus srovná.

Víme, že změny, které se budou v tvém těle odehrávat, pro tebe budou nové, a že to může být občas zastrašující, ale doufáme, že jsme tě vybavili znalostmi, které ti celý proces usnadní, protože k němu stejně dříve nebo později dojde. A vůbec – vítej ve světě dospělých žen! 🙂

Cookie Nastavení