x
Menstruace

Menopauza

Menopauza je přirozený děj v ženském těle, ke kterému dochází mezi 40. a 60. rokem života. O předčasné menopauze hovoříme, pokud k ní dojde před 40. rokem života. V době přechodu dochází ke snižování hladiny estrogenu v těle, což způsobuje, že pohlavní orgány ženy ztrácí svou primární funkci, tj. příprava na těhotenství a vlastní těhotenství. V této době tak dochází ke ztrátě menstruace, k menopauze se ale váže i řada dalších dějů v ženském těle a právě o tom budeme dnes hovořit.

Estrogen je hormon, který se tvoří zejména ve vaječnících, částečně ale také v placentě a v malém množství i v nadledvinách. Právě úbytek tohoto hormonu způsobuje řadu nepříjemností v průběhu menopauzy, také známé jako „přechod“. Estrogeny mají obecně vliv na pohlavní orgány, sekundární pohlavní znaky a ovlivňují i metabolismus, tj. přeměna živin.

Během menopauzy může docházet k řadě negativních projevů, které nazýváme klimakterický syndrom. Tyto příznaky se mohou projevovat před samotnou menopauzou, během ní a v některých případech i několik let po ní.

Příznaky klimakterického syndromu

Návaly horka jsou nejčastějším projevem klimakterického syndromu. Objevují se náhle, bez zjevných okolních příčin. Jedná se o pocit horkosti, obvykle v horní polovině těla, tj. na obličeji, krku a hrudi. Návaly horka trvají zpravidla od 30 s do 5 minut. Tyto návaly, pokud se dostaví v noci, mohou být jednou z příčin poruchy spánku.

Dalšími častými příznaky jsou například bolest hlavy, závratě, bušení srdce, změny srdečního rytmu. Objevit se můžou i potíže se zažíváním, jako jsou nevolnost, zvracení či zácpa a také potíže sexuálního charakteru. Nezanedbatelným příznakem jsou také psychické potíže.

Aby se daly monitorovat problémy žen během menopauzy, byl vytvořen tzv. menopauzální index. Ten dělí klimakterický syndrom do tří kategorií – lehký, střední a těžký. Hodnotí se 10 hlavních příznaků klimakterického syndromu, tj. návaly horka, návaly potu, podrážděnost, poruchy spánku, závratě, poruchy soustředění, depresivní stavy, bolestí kloubů, bolesti hlavy a bušení srdce.

Menopauza a svépomoc

Jak už jsme zmínili, menopauza je přirozený děj v těle ženy, proto nehovoříme o nemoci, menopauzu vnímáme jako další stadium života. Je však potřeba s tímto stadiem naložit zodpovědně. To, že už nemáme menstruaci, neznamená, že bychom neměli pravidelně navštěvovat svého gynekologa, ba právě naopak – spousta vážných onemocnění má rizikový faktor právě věk. Je tedy potřeba dál dbát na pravidelné kontroly.

V menopauze je také zásadní vyvážená strava, která může pomoci s odlehčením některých příznaků, doporučuje se také pohyb, který může pomoci s psychickými obtížemi a samozřejmě návštěva lékaře, pokud symptomy překročí hranici snesitelnosti.

Cookie Nastavení