x
Nezařazeno

Jaká je pro Vás vhodná antikoncepce?

Antikoncepce patří k životnímu stylu moderní ženy – ovšem. Existuje spousta druhů antikoncepce. Ovšem ne každá je vhodná pro všechny. Vyberte si, které antikoncepční metodě dáte přednost – každá z nich má své pro a proti.

Hormonální antikoncepce
Tento způsob antikoncepce je v současné době velice rozšířený. Pokud máte stálého partnera, je tento způsob zabránění početí velice vhodný. Antikoncepční prášky obsahují ženské pohlavní hormony – estrogeny a gestageny. Hormony brání dozrání a uvolnění vajíčka a zároveň zahušťují hlen v děložním hrdle, který brání spermiím vstup do dělohy. Tyto tablety se užívají 21 dní a během sedmidenní pauzy se dostaví menstruace. Existuje i forma hormonální antikoncepce, která obsahuje jen hormon gestagen a říká se jí mini-pilulky. Doba užívání je 28 dní bez sedmi denní pauzy. Mini-pilulky jsou vhodné zejména pro kojící matky. Užívání hormonální antikoncepce muže mít spoustu kontraindikací – vysoký krevní tlak, silné kouření, cévní či jaterní onemocnění. Ovšem předepsání pilulek předchází debata s gynekologem, který uzná, zda je pro vás tato forma přijatelná či ne a předepíše vám vhodný preparát. Hormonální antikoncepce mívá pozitivní vliv na pleť, zmírňuje menstruační bolesti a délku a intenzitu krvácení. Každá žena reaguje na hormony jinak, některé si stěžují například na ztrátu libida.

Nitroděložní tělísko
Tento způsob je vhodný pro ženy, které již rodily. Tělísko má tvar kovové spirály a zavádí se do dělohy. Někdy je tělísko obohaceno o hormon, který zvyšuje jeho kontraceptivní účinek. Do dělohy tělísko zavádí lékař. Ambulantnímu zákroku předchází gynekologické vyšetření, které musí vyloučit jakékoliv zánětlivé procesy v pochvě. Tělísko může být zavedeno v děloze až 5 let – pokud tedy nenastanou žádné komplikace, které se mohou vyskytnout.

Antikoncepční náplast, injekce a tyčinka
Tyto formy hormonální antikoncepce, jsou vhodné pro ty z vás, které na pilulky zapomínáte. Lepí se na kůži – na ramenu, hýždě, záda či paži – a ženský hormon je vstřebáván do těla kůží. Náplast se mění jednou za 7 dní. Menstruace se dostaví v sedmidenní pauze, vždy po třech týdnech aplikace. Hormonální injekce se aplikuje jednou za tři měsíce do hýžďového svalu. Antikoncepční tyčinka velikosti sirky se zavádí pod kůži na paži. Vylučuje hormon, který se uvolňuje po dobu až tří let. Implantát lze kdykoliv vyjmout.

Antikoncepční krém
Lokální formou antikoncepce je krém, který se zavádí hluboko do pochvy. Tato metoda však má vyšší riziko selhání. Je dobré ji tedy kombinovat s ostatními způsoby – například bariérovými prostředky typu kondom či pesar.

Kondomy
Kondom je ideálním prostředkem pro ženy, které nemají stálého partnera. Ačkoliv u této metody hrozí selhání – např. prasknutí – jsou stále vyhledávaným prostředkem. Navíc jsou jedinou antikoncepční metodou, která brání i před pohlavně přenosnými nemocemi, kterými jsou například AIDS, syfilis, žloutenka či kapavka.

Cookie Nastavení