x
Menstruace

Fáze menstruačního cyklu

Do menstruačního cyklu rozhodně nepatří jen samotná menstruace, ale i další fáze, které menstruaci předchází. Cyklus se skládá ze čtyř fází, během nichž se ti mění hladina hormonů v těle. Běžný cyklus trvá v průměru u žen 28 dní. Prozkoumej fáze cyklu podrobněji a více porozumíš tomu, co se děje ve tvém těle a jak využívat jednotlivé fáze ve svůj prospěch.

 

1. fáze – menstruační

Začátek cyklu je dán prvním dnem krvácení. První fáze trvá většinou 1. – 5. den cyklu. Menstruace nastává, když nedošlo k oplodnění a zahnízdění vajíčka. Můžeš zažívat křeče v břiše, což je způsobeno kontrakcí dělohy a břišních svalů pro vyloučení tekutiny. Za zcela normální krevní ztrátu se považuje 10–80 ml. V první fázi cyklu se ženy cítí unavené, touží po odpočinku a klidném spánku, uzavírají se do sebe a mají menší potřebu komunikovat.

 

2. fáze – folikulární

Folikulární fáze začíná stejně jako menstruační první den cyklu, ale trvá až do 14. dne. Hypofýza vylučuje hormon, který stimuluje růst vaječných buněk ve vaječnících. Náhodně vybraný folikul začne růst a dozraje do podoby hotového vajíčka. Během folikulární fáze se uvolňuje větší množství estrogenu. Ženy překypují velkou energií a optimismem, rády se pouští do všeho nového, vyhledávají komunikaci s muži a jsou společenské.

 

3. fáze – ovulační

V ovulační fázi hypofýza vylučuje hormon, který způsobuje uvolnění vajíčka z vaječníku do vejcovodu, který vajíčko dále posílá do dělohy. Nyní je největší šance, že žena otěhotní. Pokud k oplodnění nedojde do 12 hodin od uvolnění, vajíčko začíná odumírat. Během ovulace ženy více vyjadřují lásku a pečují o druhé, hýří kreativitou a jsou produktivní.

 

4. fáze – luteální

Nastává fáze po ovulaci, kdy se folikul přeměňuje ve žluté tělísko, jež produkuje velké množství progestenu. Pokud nedojde k oplození vajíčka, žluté tělísko zaniká a také prudce klesne hladina progestenu. Cyklus se tak uzavře a začne nový, který opět začíná krvácením. Během luteální fáze nechybí vášnivost a sexuální touha. Ženy dávají na svou intuici a začínají se obracet především zpátky k sobě.

Cookie Nastavení