x
Nezařazené

Chraňte se před ryze ženskými nádory!

V České republice existuje mnoho organizací, které se zabývají onkologickými onemocněními žen. Cílem je poskytnout ženám a dívkám všechny dostupné informace o ženských nádorech a možnostech prevence. Jednou z nich je Liga proti rakovině Praha. Jedná se o neziskovou organizaci, která působí již od roku 1990.

Nadace pořádala různé akce, které mají z úkol upozornit veřejnost na problematiku. Herečka Mahulena Bočanová propůjčila tvář akci Týden proti rakovině, která se konala v roce 2009 v polovině října.  „Rakovina je zákeřná nemoc, kterou znám ze svého nejbližšího okolí,“ řekla herečka a prozradila, že jí na karcinom prsu zemřela maminka. „Před tím jsem taky byla lempl a nechodila na pravidelné gynekologické prohlídky. Teď je ze mne vzorná pacientka.“ V rámci dřívějšího „Týdne proti rakovině“ se nyní konají Putovní výstavy zaměřené na prevenci rakoviny a mnoho dalších akcí v průběhu roku.

Nádorová onemocnění mohou postihnout všechny ženské pohlavní orgány, zevní i vnitřní. Nejčastěji jsou postiženy prsy, děložní čípek a vaječníky. V České republice se na 100 tisíc žen každoročně zjistí 85 – 90 případů karcinomu prsu, 20 – 22 případů karcinomu čípku děložního a 22 – 23 případů karcinomu vaječníků. „Jako možnost časné diagnostiky nádoru prsu slouží mamografické vyšetření, raná stádia karcinomu děložního čípku zase odhalí jednoduchý odběr stěru a jeho histologické zhodnocení. Pouze pro vaječníky žádný screening neexistuje, a pouze pravidelné prohlídky u gynekologa mohou zjistit v oblasti vaječníků nějaký podezřelý útvar, který je pak třeba důkladně vyšetřit,“ vysvětluje MUDr. Marie Bendová, CSc. z Gynekologicko-porodnické kliniky pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Jak lékařka dodává, každá žena by si se svým gynekologem měla domlouvat pravidelné prohlídky. Samovyšetření prsu je podle ní spíše psychologická pobídka, aby se ženy o svá prsa staraly – pohmatové vyšetření odhalí v průměru dvoucentimetrový útvar, mamograf však najde průměrně půlcentimetrový. Zdravotní pojišťovny dnes hradí pravidelná mamografická vyšetření ženám od 45 let. „Pokud chce ale toto vyšetření kvůli svému klidu podstoupit žena mladší, myslím, že stojí zato těch zhruba 500 korun zaplatit,“ říká doktorka Bendová a upozorňuje, že v posledním roce zachytili u nich na klinice tři případy nádorů prsu u kojících matek. „Ani laktace tedy před rakovinou nechrání!“ dodává lékařka.

S vaječníky je to horší, protože jsou nejhůře dostupné jakékoliv vyšetřovací metodě. Zato vyšetření čípku děložního je opravdu snadné. Navíc je pro ženy zřetelná naděje v podobě očkování proti nejčastějším typům viru HPV, který tyto nádory způsobuje. Na našem trhu jsou vakcíny dostupné pro ženy do 26 let.

Cookie Nastavení