x
Nezařazeno

Antikoncepce – pohodová první sblížení

„Bereš prášky?“, ujišťují se leckdy muži před prvním milováním s novou dívkou. Je prima, když je partner natolik zodpovědný, že se chce vyhnout neplánovanému otcovství. Především dopívající dívky totiž takto leckdy neuvažují. Proto je důležité, aby se o možnostech ochrany před nechtěným těhotenstvím dozvěděly co nejdříve.

„Je znepokojivé, že podle studie SAFE, která loni zkoumala postoj evropských žen k hormonální antikoncepci, používá v České republice jen 40 % dívek před prvním pohlavním stykem spolehlivou metodu ochrany. Průměrný věk dívek při prvním pohlavním styku je u nás 17,3 let, nejvíce uživatelek hormonální antikoncepce je však až ve věkové kategorii 19 – 29 let,“ říká MUDr. Dagmar Makalová, soukromá gynekoložka z Prahy.

Podle psychologů přijímají adolescentní dívky svou sexualitu často nevyrovnaně, důsledky svého sexuálního chování nedokáží předvídat. V lepším případě se pak až do příchodu měsíčků stresují z představy otěhotnění, v tom horším opravdu otěhotní a do hry vstupuje i krajní řešení – interrupce.

„Poměrně často mají dívky pocit, že příprava na sex je okrádá o spontánnost, a je tedy něčím nepřirozeným,“ vysvětluje psycholožka PhDr. Zdeňka Sládečková. „Především podpora rodičů – matky i otce – od nichž by dcery měly dostat potřebné informace a případně i finance na hormonální antikoncepci, by měla tuto falešnou představu vyvrátit. Antikoncepce zbavuje moderní ženu psychických traumat, dovoluje jí svobodnější chování podle vlastního přání a také jí dopřává prožívat naplno pocity, které příroda člověku při milování dala,“ dodává doktorka Sládečková.

Cookie Nastavení