x

VŠE, CO BY MĚLY ŽENY VĚDĚT NEJEN O MENSTRUACI

Chceme, abys byla v obraze, co se s tebou a tvým tělem děje v období periody a i mimo ni. Nalezneš zde také i další články o ženském těle, které tě jistě budou zajímat.

Pokud jsi však nenalezla to, co tě zajímalo nebo jen potřebuješ názor odborníka či radu, napiš nám a někdo z týmu našich odborníků ti v nejbližší době odpoví.

imgMenstruace
Fáze menstruačního cyklu
Do menstruačního cyklu rozhodně nepatří jen samotná menstruace, ale i další fáze, které menstruaci předchází. Cyklus se skládá ze čtyř fází, během nichž se ti mění hladina hormonů v těle. Běžný cyklus trvá v průměru u žen 28 dní. Prozkoumej fáze cyklu podrobněji a více porozumíš tomu, co se děje ve tvém těle a jak využívat jednotlivé fáze ve svůj prospěch.
číst více
imgMenstruace
Změny menstruačního cyklu během života
Menstruační cyklus nezůstává stejný celý život. V průběhu života ženy jej ovlivňují hormonální změny. Každá žena si projde různými obdobími, při kterých se tělo proměňuje a připravuje na další fázi. Zjisti více o tom, jak menstruace mění svou podobu.
číst více
imgMenstruace
Lékařské zákroky během menstruace
Některé, zejména mladší, ženy ani nenapadne, že menstruace a operace nejdou dohromady. Lékař by vás na toto měl samozřejmě upozornit, nicméně pojďme si dnes povědět, proč tomu tak je.
číst více
imgMenstruace
Menstruace a chuť k jídlu
Jak už jsme psali v předchozích článcích, během menstruace dochází k řadě změn v ženském těle. Tyto změny mohou mít vedlejší příznaky, zejména pak těsně před menstruací. Premenstruační syndrom, neboli PMS, může mít až na sto příznaků, proto je rozdělen hned do několika kategorií. Nejběžnějšími symptomy PMS, které mohou trvat po celou dobu menstruace i krátce po ní, jsou výkyvy nálad, bolesti prsou a břicha a chuť k jídlu. A právě o chuti k jídlu budeme dnes hovořit.
číst více
imgMenstruace
Menopauza
Menopauza je přirozený děj v ženském těle, ke kterému dochází mezi 40. a 60. rokem života. O předčasné menopauze hovoříme, pokud k ní dojde před 40. rokem života. V době přechodu dochází ke snižování hladiny estrogenu v těle, což způsobuje, že pohlavní orgány ženy ztrácí svou primární funkci, tj. příprava na těhotenství a vlastní těhotenství. V této době tak dochází ke ztrátě menstruace, k menopauze se ale váže i řada dalších dějů v ženském těle a právě o tom budeme dnes hovořit.
číst více
imgMenstruace
Vliv léků na menstruaci
Možná už tě napadlo, že léky by mohly mít vliv léky na tvůj menstruační cyklus. Ale jaký? A které? O všem si povíme v dnešním článku! Pozorně si ho přečti, ať předejdeš případným nepříjemnostem.
číst více
imgMenstruace
Vše co potřebujete vědět o tamponech
Začneme pěkně od začátku, tedy tím, co to tampon vlastně je. Tampon je hygienická pomůcka, kterou používají ženy k zachycení menstruační krve. Směs bavlny a hedvábí nebo viskózy v podobě válečku je opatřena šňůrkou pro jeho vytažení.
číst více
imgMenstruace
Menstruace a těhotenství
Menstruace úzce souvisí s těhotenstvím, jelikož je také součástí reprodukčního systému. Jelikož víme, že některé ženy mají spoustu otázek spojených s tímto tématem, chceme v tomto článku zodpovědět ty nejčastější.
číst více
imgMenstruace
Co můžeš očekávat od první menstruace?
Víme, že většina našich čtenářek již má první menstruaci za sebou, ale také víme, že některé z vás první menstruace teprve čeká a navštívily naše stránky právě proto, že jsou nervózní, nebo se dokonce bojí zeptat ve svém okolí, co je vlastně čeká. Nebojte, jsme tu pro vás!
číst více
imgMenstruace
Synchronizovaná menstruace
Považujete synchronizovanou menstruaci za zcela běžný jev, nebo je to pro vás jen výmysl? Také už jste zažila, že když jste bydlela s jinou ženou, ať už šlo o maminku, sestru nebo kamarádku, tak se vaše cykly synchronizovaly, a menstruovaly jste téměř na den stejně? Podle vědců jde spíš o náhodu a z dlouhodobého hlediska je synchronizovaná menstruace nepodložená, přesto stále probíhají výzkumy, které se snaží synchronizovanou menstruaci vědecky podložit.
číst více
imgNezařazeno
Menstruace a sport
Během menstruace dochází v těle k několika změnám, menstruace může narušit náš pravidelný režim. Známe to všechny – bolesti, změny nálad, nepohoda. Jak to jde ale dohromady se sportem? Můžeme cvičit, když menstruujeme? Ovlivní menstruace náš sportovní výkon?
číst více
imgNezařazeno
Revoluce v klíně
Úzké bikiny a tanga žádají perfektně depilovaná třísla, zkuste se zamyslet i nad partiemi s nimi sousedícími. Uvidíte – může to být docela zábava.
číst více
imgNezařazeno
Malé, ale nebezpečné bradavičky
Slovo bradavice nevypadá napsané moc hezky a termín „genitální bradavice“ není už vůbec libozvučný. Jenže občas se takovým tématům nelze vyhnout – zvláště když zmíněné bradavičky na pohlavních orgánech, latinsky zvané condylomata accuminata, postihují podle odhadů každého stého sexuálně aktivního člověka, nejčastěji mezi 20. a 29. rokem života.
číst více
imgNezařazeno
Jaká je pro Vás vhodná antikoncepce?
Antikoncepce patří k životnímu stylu moderní ženy – ovšem. Existuje spousta druhů antikoncepce. Ovšem ne každá je vhodná pro všechny. Vyberte si, které antikoncepční metodě dáte přednost – každá z nich má své pro a proti.
číst více
imgNezařazeno
Antikoncepce – pohodová první sblížení
„Bereš prášky?“, ujišťují se leckdy muži před prvním milováním s novou dívkou. Je prima, když je partner natolik zodpovědný, že se chce vyhnout neplánovanému otcovství. Především dopívající dívky totiž takto leckdy neuvažují. Proto je důležité, aby se o možnostech ochrany před nechtěným těhotenstvím dozvěděly co nejdříve.
číst více
imgNezařazeno
Chraňte se před ryze ženskými nádory!
V České republice existuje mnoho organizací, které se zabývají onkologickými onemocněními žen. Cílem je poskytnout ženám a dívkám všechny dostupné informace o ženských nádorech a možnostech prevence. Jednou z nich je Liga proti rakovině Praha. Jedná se o neziskovou organizaci, která působí již od roku 1990.
číst více
imgNezařazeno
Vakcína proti ženskému nepříteli
Reklamy na očkování proti rakovině děložního čípku, které u nás můžeme leckde potkat, přinášejí milou zprávu. Vědci objevili první vakcínu, zaměřenou na prevenci zhoubného onemocnění. Navíc onemocnění ryze ženského.
číst více
imgTampony
PMS (premenstruační syndrom): příšerný, mizerný, strašlivý?
Vezměte příchod své menzes s humorem. Pomáhá to! A když si k tomu v těchto dnech trochu upravíte jídelníček, vaši strastiplnou periodu bude rázem lehčí překonat.
číst více
imgVložky
Skoncujte s premenstruačním syndromem
Premenstruační syndrom mají na svědomí hormony, přesněji řečeno kolísání jejich hladin během menstruačního cyklu. Nedá se o něm říci, že je „starý jak lidstvo samo“, protože pravěké ženy zdaleka tolik nemenstruovaly. „Brzy po příchodu první menstruace žena otěhotněla, po porodu tři až čtyři roky kojila, a když se jí obnovil cyklus, většinou znovu otěhotněla,“ vysvětluje pražský gynekolog MUDr. Vilém Jelínek. Počet menstruací za život by se tak leckdy dal spočítat na prstech jedné, výjimečně dvou rukou.
číst více
imgNezařazeno
Léto přeje gynekologické rýmě
Mezi námi děvčaty se tomu říká „gynekologická rýma“, oficiální název je vaginální mykóza. Podle odhadů ji někdy během života prodělají tři čtvrtiny žen, mnohé z nich se s ní potýkají opakovaně. Vaginální mykóza, čili kvasinkový zánět v pochvě je nejčastějším zánětlivým onemocněním ženského lůna, a zvlášť v létě je aktuální o něm mluvit. K přemnožení kvasinek v pochvě totiž značně přispívá teplé a vlhké prostředí – tedy klasická zapářka. Docílit jí lze snadno: nošením mokrých plavek, či upnutých neprodyšných kalhot. Kvasinkám se prý líbí i u některých cyklistek, jež tráví dlouhé hodiny přitisknuté k sedlu kola.
číst více
Chcete si číst dále
načíst další články
Cookie Nastavení